How many brain diseases are there?

More

Did you know about the number of brain neurons?

More

Cognitive performance deteriorates during total sleep deprivation (TSD)

More

علوم اعصاب شناختی چه رشته ای است؟

از نظر تاریخی، علوم اعصاب شناختی (Cognitive Neuroscience) در واقع حوزه علمی بین‎رشته‌ای است که از تعدادی رشته‎های دیگر پدید آمده‌است و تحقیقات آن نیز متکی بر دانستن مجموعه‎ای از رشته‎ها منجمله آناتومی سیستم عصبی، فیزیولوژی سیستم عصبی، بیولوژی سیستم عصبی، نوروفارماکولوژی، نوروژنتیک، روانپزشکی، روانشناسی و مدل‎سازی کامپیوتری است. مجموعه این علوم سیستم عصبی را در سطح میکروسکوپی و ماکروسکوپی بررسی می‎نمایند. مغز ما از سلول هایی به نام نورون تشکیل شده است بنابراین تلاش در این حوزه درک فرآیندهای شناختی از زاویه عملکرد نورون ها است. 

در واقع آنچه علم در این حوزه به دنبال آن است درک این موضوع است که فعالیت‌های ذهنی چگونه در مغز اجرا می‌شوند؟ به دنبال این سوال فرآینده و توانایی‎های شناختی مطرح می‎گردند که از جمله آن‎ها می توان به حافظه، تشخیص و بازشناسی چهره، ، زبان، توجه، یادگیری، استدلال کردن و تصمیم گیری اشاره نمود.

آنچه محققین در این رشته انجام می‎دهند ارایه فرضیات و سپس انجام بررسی‎های عینی و آزمایش‎ها برای درک صحت یا عدم صحت این فرضیه‎ها است تا بدانند این اعمال ویژه و خاص در مغز چگونه اجرا می‎شوند.

مطالعات در این حوزه به بررسی مغز اشخاص سالم و در صورت نیاز مغز اشخاصی که دچار آسیب مغزی شده‎اند اختصاص دارد و در این مسیر از دستگاه‌های مختلفی مانند MRI، fMRI، الکتروانسفالوگرافی و روش‎های تحریک الکتریکی مغز (مانند TMS و tDCS) استفاده می‎شود.  ویژگی جالب توجه در این روش‎ها بررسی افراد در حالت‎هایی است که به انجام تکالیف ذهنی مشغول هستند.

به زبانی ساده می توان اشاره کرد که چه وقایعی هنگامی که تصمیم به درست کردن چای می گیرید در مغز شما اتفاق می افتد؟ چرا این وقایع در آن لحظه مشخص به ذهن شما خطور می کند؟ و چرا شما انتخاب عمل درست کردن چای را به عمل درست کردن قهوه ترجیح می دهید؟ آیا تمایل به نوشیدن چای بیشتر با حالت موود در شما مرتبط است یا آنکه خاطره نوشیدن چای هنگام خواندن یک مجله باعث بروز آن شده است؟ پاسخ به چنین پرسش های ساده ای در عین حال چالش زا هم هستند.

چگونه علوم اعصاب شناختی می تواند به بهتر شدن زندگی شما کمک کند؟ (قسمت اول)

در یک نگاه کلی، تلاش علم اعصاب شناختی درک رفتارهای انسان که مشتق از عملکرد مغز او هستند می باشد. چنین رفتارهایی از ساده تریم اعمال ما مانند راه رفتن تا پیچیده ترین آن ها مانند تصمیم گیری در مورد یک خرید خاص را شامل می شود. بی شک شما نیز از جمله افرادی هستید که دوست دارید مغز خود را جوان نگه دارید، پس بدون مقدمه در این بخش آنچه از علم می تواند به شما در این زمینه کمک کند را برایتان بیان می داریم. اما یادتان باشند که این روش هایی پر هزینه و وقت گیر نیستند، بلکه بیشتر به توجه شما برای سالم ماندن مغز و جسمتان نیازمندند:

– روزانه ورزش کنید! وقت ندارید؟ مکان مناسب ورزش ندارید؟ باشگاهی نزدیک منزل شما نیست؟ هزینه ثبت نام در برنامه های ماهانه شما دیده نشده؟ بسیار هم خوب. شما هم می دانید که حتی نرمش های ساده روزانه هم می توانند برای مغز شما نفید باشند. پس با توجه به امکاناتی که دارید برنامه معقولی برای ورزش خود تهیه کنید و تلاش کنید تا حد ممکن آن را رعایت نمایید. اهمیت ورزش در ایجاد مغزی انعطاف پذیر است که توانایی های خود را برای توجه، حافظه و ادراک حفظ خواهد کرد

– امور روزانه خود را با دقت و توجه انجام دهید: انجام این کار سبب می شود تا بتوانید استرس های روزانه را بهتر کنترل کنید. استرس یکی از بزرگترین دشمنان مغز شما است و جالب است بدانید که صرف نظر از عامل بیرونی ایجاد کننده استرس، بخش مهمی از آنچه ادراک می شود در کنترل خود شماست. 

– مغز خود را فعال نگه دارید! بله درست است. البته شاید در نگاه اول این سوال در ذهن تداعی شود که پس در طول روز مشغول چه کاری هستیم؟ اما همانطور که میدانید تکنولوژی در جای جای زندگی ما رسوخ نموده و این خود دلیلی برای تنبل شدن مغز ما است. برای مثال سعی کنید شماره تلفن های ضروری را بجای ذخیره نمودن در حافظه تلفن همراه خود در حافظه خود نگه دارید، چیزهای جدید یادبگیرید و کتاب و مجله بخوانید.

– تغذیه مناسب داشته باشید! همه ما میدانیم که فست فود خوشمزه است و چه کسی است که از سهل الوصول بودن و مزه آن ها به همراه یک نوشابه لذت نبرد؟ اما متاسفانه این ترکیب جذاب برای بدن مفید نیست. بنابراین باید تلاش نمود میزان مناسب از کربوهیدرات ها، ویتامین و پروتئین ها را مصرف نمود. کمبود مواد ضروری مورد نیاز بدن با اثر منفی روی مغز سبب ایجاد خستگی، کم توجهی، بی دقتی و پرخاشگری می شود.

– بدبین و منفی نگر نباشید! یک ذهن آشفته و بدبین برای شما استرس تولید خواهد کرد و استرس یکی از بزرگترین سم ها برای مغز است.

 

Surprisingly for a species which has traditionally been endowed by conventional wisdom with great powers of smell [in contrast to humans, which have only about 350 functional olfactory receptor genes, rodents have about 1300 functional genes (Shepherd, 2004)]

More

Why we can’t trust academic journals to tell the scientific truth

More

تفاوت روانشناسی و روانشناختی چیست؟

روانشناسی خصوصیات و ویژگی های شخصیتی انسان و روانشناختی روابط و رفتارهای او با محیط پیرامون را مورد تحلیل قرار می دهد.